Rene Russo-nak én bármit elhiszek. Még azt is, hogy van tíz gyermeke és dacára annak, hogy egy liberális, szabadelvű anya, aki divattervezőként sem utolsó, hozzá akar menni a nekem kevésbé vonzó, katonás, Dennis Quaid játszotta (Meg Ryan megcsalt férjeként jobban azonosítható) nyolcgyermekes özvegy admirálishoz. Azt különösen könnyű elhinni, hogy az egyébként tündéri gyerekek szabotálják a szülői szándékot.
Akik mozaikcsaládban élnek még jobban át tudják élni a két szerelmes felnőtt küzdelmét az elemekkel és kicsit fellélegeznek, ha az ő életüket csak két-három mostohagyermek színesíti. A filmben a papa feszes, katonás stílusa keveredik a mama kicsit kaotikusabb családszervezési metódusával. A gyerekek ellenállásából, a két nevelési stílus találkozásából, a méretből adódó logisztikai feladatokból (fürdőszobai rend beosztása) számtalan humoros szituáció keletkezik és természetesen a film végén mégiscsak egy nagy boldog családként élik életüket.
Persze ez csak a filmekben megy ilyen egyszerűen. Vagy mégsem?
Ez annyira abszurd, hogy csak igaz lehet.
De mégis! Bármilyen nehéz elhinni, ez nem fikció. .Az eset valóban megtörtént 1961-ben Kaliforniában, A tízgyermekes Frank Braedsley és nyolcgyermekes Helen North valóban egyesítették erőiket és csonka családjaikat, hogy egy nemzeti különlegességgé váló mega mozaikcsaládot alkossanak.
A film alapja Helen Northnak a Who gets the Drumstick? cimű regénye, amit az egyesülést követő első évek humoros és kevésbé humoros helyzeteiről írt. A regényt nemcsak a humor, hanem a szeretet hatja át. A humoros helyzetek leírásánál sohasem derül ki, hogy Helen jobban vagy esetleg kevésbé szereti a történetben szereplő gyereket. A család a könyv filmjogait még a megjelenés előtt eladta és abból készült 1968-ban, az eredeti Enyém, tied, mienk című film a kor két nagy sztárjával, Henry Fondaval és Lucille Ballal. A filmjogok újabb értékesítése után készítették el 2005-ben az erdeti remake-jét, de a két főszereplő nevén és az alaphelyzeten, a két család egyesítésén kívül nem sok fűzi az eredeti történethez, az eredeti regényhez és az eredeti filmhez.
Melyik a jobb?
- A család?Akik miatt megtanultuk a mozaikcsalád fogalmát.
- A regény, Who gets the Drusmstick?. Sajnos nem olvastam, de most már nagyon kiváncsi vagyok rá. Úgy tudom, nem jelentették meg Magyarországon.
- Az eredeti film, az 1968-as változat Henry Forddal?
- A 2005. évi változat…
A cím hasonló, a műfaj eltérő, az aprópó különböző.
- Ciszterciták életéről írt Jókai Mór Enyém, tied, övé címmel regényt 1875-ben.
- Hobo Blues Bandet egy kapcsolat ihletett meg Enyém, tied, miénk című dalában.
- A Hooligans szerint Enyém, tiéd, miénk minden átok.