Gyakran kérdésként hangzik el, hogy a gyermekét nem gondozó szülő² élettársa jövedelmét az apa tartásdíj fizetési kötelezettsége megállapításánál figyelembe kell-e venni.
A gyermeket gondozó és tartásdíjra jogosult szülőben a tartásdíj mértékének növelésére érdekében erre törekvéseket találhatunk. Az élettársnak nincs tartási kötelezettsége, mivel családjogi értelemben nem minősül mostoha szülőnek. Az élettársi kapcsolat a be nem jegyzett élettársi kapcsolatok esetében családjogi szempontból nem definiált fogalom.
A tartásdíj megállapításánál figyelembe vehető körülmények
- A tartásdíj megállapításához ¹, mind a gondozó szülő, mind a tartásdíjra kötelezett, különélő másik szülő összes körülményeit, jövedelmét is figyelembe kell venni.
- A kötelezett személlyel együtt élő házastársa vagy a bejegyzett élettársa jövedelmi, vagyoni viszonyai csak az összes körülmény figyelembe vétele során, mint egy tényező mérlegeléseként jöhet szóba, de a kereset, jövedelem összege a tartásdíj megállapítás alapjául nem vehető figyelembe.
- A kötelezett élettársa jövedelme vagyoni viszonyai – a nem bejegyzett élettársi kapcsolat esetén – a kötelezett tartásdíj kötelezettsége megállapításához nem lehet releváns tényező.
Szótár:
¹Gondozó szülő – a gyermekkel közös háztartásban élő szülő, tartásdíjra jogosult
²Nem gondozó szülő- a tartásra kötelezett szülő, aki nem él közös háztartásban a gyerekkel